СВЕТСКА НЕДЕЉА ПОСВЕЋЕНА РАЦИОНАЛНОЈ УПОТРЕБИ АНТИБИОТИКА

Сваког новембра, Светска недеља свести о антибиотицима има за циљ да повећа глобалну свест о резистенцији на антибиотике и да подстакне најбољу праксу у јавности, здравственим радницима како би се избегло даље настајање и ширење резистенције на антибиотике.

Ученици одељења 1/11, на врло јединствен начин, у присуству научница са Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, др Александре Николић и др Сање Јеремић, обележили су Светску недељу посвећену рационалној употреби антибиотика.

Научнице, у разговору са ученицима, истакле су значај открића антибиотика који су произвели револуционарне промене у медицини 20. века, и заједно са вакцинацијом су скоро довели до искорењивања великог броја инфективних болести изазване бактеријама. Међутим, прекомерно коришћење и злоупотреба антибиотика у здрављу људи и животиња подстакли су појаву и ширење резистенције на антибиотике која настаје када микроби, попут бактерија, постану отпорни на лекове који се користе за лечење.

Цео садржај као и фотографије погледајте ОВДЕ.