ПОСЕТА ИЗЛОЖБЕ МУЗЕЈА ЖРТАВА ГЕНОЦИДА

У среду, 13. 2. 2024, ученици Осме београдске гимназије првог и другог разреда, у пратњи наставника српског језика и књижевности, Јане Потић, посетили су изложбу Музеја жртава геноцида под називом ,,Сусрет с прошлошћу - Диана Будисављевић” у атријуму Народне библиотеке Србије. Поред изложбеног материјала који су ђаци могли видети, одржано је и јавно сведочење на ком су говорили др Владан Вуклиш, др Наташа Матаушић, Дејан Ристић и Живко Зенебрз (Живко Иванчевић). Осим историјских чињеница, проблема у раду, невољама са којима су се научници сусретали испитујући акцију спасавања српске деце коју је спровела Диана Будисављевић, ученици су могли чути са чиме се то једно од спасене деце, сада господин у осамдесетим годинама, Живко, сусретало и какве је све трагично комичне ситуације преживљавало после рата, али могли су чути и на који је то начин Живко сазнао ко су му били прави родитељи и одакле заправо вуче своје корене. Ни један ученик није изашао равнодушан, иако су се са овом темом неки сусрели први пут, а неки о овој акцији знају јако мало.