"ДВЕ БРАНКОВЕ КОЗАРЕ"

Дана 14. фебруара 2024. године, ђаци одељења 4/2 Осме београдске гимназије у пратњи своје професорке књижевности, Јелене Милошевић, присуствовали су премијери документарног филма "Две Бранкове Козаре" поводом Дана државности Републике Србије. С обзиром на то да су ђаци почетком полугодишта обрадили градиво на тему 1942. године, били су упућени у саму радњу филма. Како ученици кажу, филм их је одвео кроз време и простор, причајући о храбрости људи током Битке на Козари. Убрзо након почетка филма, били су дубоко уроњени у његову радњу делећи тренутке туге и поноса. Након пројекције, расправљали су о утисцима и размењивали мисли о важности историје и храбрости коју су показали јунаци приказани у филму. Овој расправи допринео је и Живко (Иванчевић) Зелебрз, тренутно једини живи сведок ове српске трагедије. На срећу, чувена Диана Будисављевић, активисткиња и хуманитарка током Другог светског рата, спасила је око 12.000 деце, укључујући и господина Зелебрза.

Још једном се захваљујемо представницима Министарства културе и Фондацији Музеја држава геноцида који су овај филм финансирали, као и члановима биоскопа МТС дворане, који су омогућили присуство нашим ученицима.